Jak se vedlo na podzim naší mládeži

Na sezónu 2017-2018 se naše družstva začala připravovat během letních prázdninových měsíců v našem velmi dobře vybaveném areálu stadionu v Holici. Ve svém hodnocení se v žádném případě nechci zaměřit jen na umístění jednotlivých družstev v tabulkách svých soutěží, protože u mládeže jsou primárnější jiná hodnocení. Mám tím na mysli práci trenérů tak, aby jejich svěřenci měli radost z pohybu, aby je tréninky a utkání bavily a teprve potom by měly přijít výsledky a tabulky. A z tohoto hlediska hodnotím podzimní část soutěží pozitivně.

Základem pro fungování celého systému výchovy mládeže v jakémkoliv sportu je široká základna těch nejmenších fotbalistů a tady se trenérům (Hovorka, Šuba, Zatloukal, Steiger, Dutszak, Žádníková, Recman) podařilo vytvořit početně i výkonnostně velmi dobré skupiny ve svých ročnících. Naši kluci ze starší i mladší přípravky dosahují velmi dobrých výsledků na mnoha turnajích a hlavně se permanentně zlepšují, což znamená výborný základ pro naše fungování v dalších ročnících a sezónách.

U některých ročníků žákovských družstev se naopak projevuje nedostatek hráčů, který musíme řešit vzájemnou hráčskou výpomocí, což se díky vzájemné vstřícnosti trenérů daří. Nejvíce nás v početnosti hráčů  bota tlačí u družstva U14 a U12, tedy 2004 a 2006, proto se musíme snažit přes zimní období družstva doplnit. Starší žáci, (družstva U15 a U14) byla v letošní sezóně nečekaně zařazena do jižní skupiny, což znamenalo změnu tradičních soupeřů ze severu a určitou neznámou ve složení svých soupeřů  a jejich stadionů. 

Mladší žáci U13 a U12 hrají jako každý rok nejvyšší soutěž ve svých kategoriích, jen pro letošní sezónu byl systém hodnocení změněn na jedno utkání s dobou hry na 3x30 minut a hokejovým střídáním. A tady se často stávalo, že v první části naši kluci soupeřům stačili, ale v dalším průběhu už ne. Je to důsledek častých absencí kluků na tréninku v době prázdnin díky dovoleným s rodiči nebo u babiček. V tomto smyslu bych chtěl apelovat na rodiče v tom, že fotbalová sezóna i u mládeže nezačíná s prvním mistrovským utkáním a nekončí s tím posledním. Na mistrovská utkání je třeba se připravit a tady máme všichni rezervy, které trenéři bohužel nemohou ovlivnit, pokud nenajdou pochopení u rodičů. Myslím, že skloubit fotbal a dovolené by šlo lépe.

V dorosteneckých soutěžích došlo před touto sezónou pro nás k nejvíce změnám. Díky reorganizaci a sestupu hned šesti týmů, včetně nás, z MSDL (Moravskoslezské dorostenecké ligy) jsme museli vytvořit jen tři družstva. U19 a U17 tedy hrála MSDD (Moravskoslezskou dorosteneckou divizi) a U16 krajský přebor dorostu. U19 hrála v této soutěži se střídavými výsledky a určitě měla na víc, což by měla potvrdit v jarní části. U17 ve své soutěži figuruje na 1. místě, což ale neznamená, že nemá žádné rezervy a možnosti se zlepšovat. Těží totiž z malé výhody, že proti nim nastupují částečně mladší soupeři. Naopak naše U16 musela být zařazena do soutěže KP (krajský přebor) dorostu, kde často proti nim hrají až o dva i tři roky starší kluci. Přesto si U16 vede dobře a pro budoucnost je to pro kluky určitě dobrá škola.

V současné době jsou naše mládežnická družstva v přechodném období, kdy absolvují jeden až dva tréninky v tělocvičnách na různých olomouckých školách a po vánočních prázdninách v tom budou pokračovat v lednu a postupně se zapojovat do tréninků v areálu v Holici. 

V úterý 5.12.2017 všichni trenéři mládeže uzavřeli společně s vedením klubu fotbalový kalendářní rok 2017 tradičním posezením s velmi dobrým gulášem a popřáli si kromě zdraví a spokojenosti pro všechny i hodně fotbalových úspěchů v práci se svými svěřenci v roce 2018.