1. HFK Olomouc

Oficiální stránky fotbalového klubu
1. HFK Olomouc
www.1hfkolomouc.cz

"Pracujeme na snažším posunu hráčů do mužského fotbalu," říká trenér U19

"Pracujeme na snažším posunu hráčů do mužského fotbalu," říká trenér U19

Všechny mládežnické kategorie mají nyní zasloužené zimní volno a tak jsme poprosili ty nejpovolanější - trenéry, aby zhodnotili upynulou podzimní část. Začínáme nejstarší kategorií U19 a odpovídat nám bude trenér Lukáš Hrdina.

Před sezonou jsi se posunul ke staršímu dorostu. S čím jsi do toho šel a jaký byl tvůj hlavní cíl?

Po sestupu z dorostenecké ligy a odchodu trenéra s větším počtem hráčů nás čekala hlavně stabilizace týmu. Úkoly jsme si stanovili dva. Za prvé je naším cílem hráče ročníku 2005 a k tomu i nejtalentovanější hráče mladší co nejlépe připravit a posunout do mužského fotbalu, ideálně pro náš divizní A tým. K tomu je potřeba co nejvíce propojit náš tým s Áčkem. Za druhé připravit ročníky 2006 a hlavně 2007 na co nejvyšší úroveň dorosteneckého fotbalu. K tomu je pro nás důležité dodržovat i principy hry celého našeho oddílu a vlastně principy i celé výchovy u nás v Holici. Sami jsme očekávali, jaké výsledky nám to v soutěži přinese. Až na základě toho jsme si chtěli s týmem stanovit cíle postavení v tabulce.

Jak se tedy tyto cíle podařilo splnit?

Určitě se nám tým podařilo stabilizovat. Máme mix hráčů ročníku 2005 a 2006 a k nim jsme přidali hráče ročníku 2007, o kterých jsme byli přesvědčeni, že pro jejich vývoj je tento posun správný. Nejmladší hráči si zvykají na úroveň dorosteneckého fotbalu, a i když nám v některých situacích ještě chybí zkušenost a hlavně síla, tak se s tím perou velmi statečně a viditelně se zlepšují. Dokonce jsme do týmu plnohodnotně zapojili i Vojtu Kimela, rok narození 2008, který ještě na jaře hrál žákovskou divizi. Z šesti hráčů ročníku 2005 je už nastálo posunutý do A tým Kryštof Pícha, který dokonce odehrál poslední zápasy v mužské divizi v základní sestavě. Brankově se už v A týmu prosadil i Ondra Grégr, svoje první minutky si pravidelně připisuje Adam Zdráhal a v několika zápasech byl na soupisce Míša Frantík. Ostatní hráči měli možnost několikrát trénovat s hráči A týmu a sami viděli, co všechno jim ještě chybí k tomu, aby se také mohli posunout na takovou úroveň.

Co tedy z tvého pohledu dorosteneckým hráčům chybí, aby mohli pravidelně nastupovat v mužské divizi?

Pořád musíme pracovat a hlavně hráče přesvědčovat o tom, že na této úrovni je nutná práce všech hráčů v týmu. Největší nedostatky vidím v přepínání do obranné fáze okamžitě po ztrátě míče a v práci pro tým bez míče. Kluci si musí uvědomit, že v divizi nastupuje spoustu zkušených hráčů a ti jim nedovolí, aby si někde ulevili. Musí pracovat pro tým celých 90 minut, i když třeba nebudou tolik ve hře. Už nestačí jenom čekat na centr v pokutovém území a zakončovat do brány, ale je nutné také dobrá poziční hra v obranné ale i útočné fázi. Potřebují trochu odhodit své individuální motivy ve prospěch týmu. Nepočítat jenom své kanadské body, ale vidět i práci pro tým. Pokud se daří týmu, tak z toho vždy vyjdou ty individuality. Obráceně to nefunguje.

Jakým způsobem navážete na podzim v další části sezony a co vás čeká v zimní přípravě?

Uvidíme, kolik kluků se prosadí v přípravě s A týmem. My budeme dále pracovat na herním vývoji hráčů, abychom hráče dále posouvali blíže k tomu mužskému fotbalu na co nejvyšší úrovni. Vzhledem k postavení v tabulce bychom museli mít bodově nadstandardní jaro, abychom ohrozili vedoucí duo, které bude jistě mířit za postupem. To nám dává částečně klid na práci na našich herních principech. Důležité pro nás je, aby hráči absolutně porozuměli hře jako takové, aby vnímali sebe i své spoluhráče při jednotlivých herních situacích a znali naši herní mapu. Chceme i zvýši nároky, aby i další hráči měli možnost vyzkoušet si mužský fotbal. K tomu bude sloužit zimní příprava, která bude vrcholit herním soustředěním v Ústí nad Orlicí. Hráči nyní mají volno, aby si od fotbalu odpočinuli a hned v lednu mají nastavený individuální plán, aby byli kondičně připraveni na začátek přípravy. Ta startuje symbolicky společně s A týmem 15. ledna.

S jakým postavením v tabulce budeš po konci sezony spokojen?

Jak už jsem zmínil v předchozích odpovědích, tak konečné postavení pro nás není tuto sezonu to nejpodstatnější. Samozřejmě chceme být co nejvýš, ale nebudeme kvůli tomu měnit herní styl jako někteří naši soupeři. Je pro nás důležitější naučit hráče hrát konstruktivně i pod časoprostorovým tlakem než nakopávat míče a díky tomu utrhávat lepší výsledky.

Chceš něco vzkázat závěrem?

Určitě chci poděkovat kolegovi Michalovi Vepřekovi za spolupráci, trenérům U17 a A týmu za propojení všech kategorií, protože to není vždy automatické. Dále chci poděkovat hráčům za jejich vůli, píli a snahu se posouvat, jejich rodičům za neustálou podporu a velkou přízeň a všem, kteří nám pomáhají a fandí přeji klidné svátky a všechno nejlepší do roku 2024. Vidíme se na jaře na hřišti.

Diskuze

Najdete nás na Facebooku

Olomouc.eu Olomoucký kraj Investol Timoris Link city development Bc. Tomáš Dutszak - finanční poradenství Lionsport OEP Solution Nordic Telecom MŠMT Rádio Haná Bílý Jeřáb Sbor dobrovolných hasičů Olomouc - Holice Nordic walking Olomouc

Počet návštěv: 131196
Posledních 30 dnů: 2022 | Posledních 7 dnů: 524 | Poslední den: 48

© 2024 1. HFK Olomouc | Všechna práva vyhrazena | 1.hfk@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne