1. HFK Olomouc

Oficiální stránky fotbalového klubu
1. HFK Olomouc
www.1hfkolomouc.cz

"Naši trenéři dělají skvělou práci a posouvají hráče na vyšší úroveň," libuje si šéftrenér Lukáš Hrdina

"Naši trenéři dělají skvělou práci a posouvají hráče na vyšší úroveň," libuje si šéftrenér Lukáš Hrdina

Poslední den roku je pro mnohé z nás dnem hodnocení, posuzování a analyzování toho, co se nám v uplynulém roce podařilo a na čem ještě musíme zapracovat. A proto jsme v poslední den roku 2023 poprosili našeho šéftrenéra mládeže Lukáše Hrdinu o konkrétní analýzu nejenom sportovního rozvoje. V obsáhlém rozhovoru se dočtete, jaké cíle se podařilo splnit a na čem je potřeba ještě pracovat nebo jak vnímá konkrétní postavení našeho klubu ve fotbalovém světě.

 

Začněme zvolna. Jak prožíváš poslední dny roku a zvládneš vypnout a nabrat nové síly před startem jarní části sezony?

Jsem rád, asi jako většina z nás, že mohu více času trávit s rodinou. Moc se během sezony doma nepotkáváme, tak se jim to snažím vynahradit. Ale kdo je do fotbalu zapálený, tak ví, že ho stejně neumíme úplně vytěsnit z hlavy. A tak i v tomto období neustále přemýšlíme a připravujeme podmínky, aby trenéři a hráči měli vše maximálně připravené na začátek zimní přípravy, která se kvapem blíží.

Prozraď nám, co všechno je potřeba nachystat během tohoto období?

Ač se to možná nezdá, tak toho není málo. Neustále řešíme hráče, kteří nejsou našimi kmenovými. Společně s rodiči se bavíme o tom, kam půjdou na školu, jaká bude jejich vytíženost a podle toho rozhodujeme o jejich zařazení. Dále je potřeba chystat tréninkové plány, čeká nás příprava termínové listiny domácích utkání a s tím spojený časový hramonogram celého roku, aby si rodiče s dětmi, ale i trenéři mohli naplánovat své dovolené a volné dny dostatečně včas.

Můžeš nastínit, jak moc se změní soupisky jednotlivých kategorií?

Někteří hráči nastupují do přípravy v Sigmě, takže tam ještě ve spolupráci uvidíme, jak se jim podaří dostat se do kádru. Je pro nás zásadní, aby měli dostatečné vytížení. V opačném případě je pro jejich vývoj lepší, aby zůstali u nás, kde jsou lídry jednotlivých kategorií. Ale věřím, že se to většině podaří a jaro stráví v Sigmě, aby se zase posunuli o level výše. Budeme řešit naše hráče, kteří jsou na hostování v jiných klubech, ale zatím nemohu říct, jestli se někdo zapojí do přípravy, protože to zase musí mít smysl, aby u nás dostali dostatek herního vytížení. Počítám ale s tím, že se soupisky nějak významně nepromění.

Jak funguje v tomto ohledu spolupráce se Sigmou?

Jeden z mých hlavních cílů bylo a je nastavit spolupráci tak, aby přinášela benefity hlavně hráčům a jejich vývoji. Zejména těm, kterým už v našich podmínkách nemůžeme nabídnout dostatečný prostor pro další zlepšení a potřebují se posunout zase o krok výš. Nicméně i toto musí mít smysl a musí to přijít ve správnou chvíli, aby se vývoj hráče nezastavil. Proto jsem měl před svátky schůzku na toto téma s šéftrenérem a trenéry na Sigmě, kde jsme to důkladně probírali. Pak jsou tu hráči, kteří se v daný okamžik na soupisky Sigmy nedostanou a naší prací je připravit je tak, aby se jim to povedlo ideálně ihned v dalším přípravném období.

Můžeš toto tvrzení podpořit nějakými konkrétními jmény? Kteří hráči se v poslední době posunuli do Sigmy?

Když vezmu jenom poslední léto, tak to byli Honzové Friesner a Podivinský, s nimi Štěpán Zavíral a Maxim Fojtách. To jsou všechno ročníky 2010 a 2011. Všichni jsou teď ve svých kategriích důležitými hráči Sigmy. Navíc Luka Bratič a Vojta Steiger jsou v RFA a díky tomu mají k Sigmě také blízko. Posledním příkladem je Libor Symerský, který pokud nic nepodcení, má velkou šanci se v kádru Sigmy přes zimu udržet. A jsou tu další, které trenéři Sigmy sledují. Je vidět, že naši trenéři dělají velmi dobrou práci a hráče dokáží připravit na další stupeň.

Máš za sebou půl roku ve funkci šéftrenéra a při nástupu jsi nám v rozhovoru (který si můžete přečíst zde) směle představil svoji vizi a cíle. Jak se je daří naplňovat a je něco, co tě na náplni tvé pozice překvapilo?

Chtěl jsem propojit komunikaci na úrovni hráč/rodič a klub. To se nám v mnoha případech daří a postupně se poznávám nejenom se všemi hráči jednotlivých kategorií, a že jich je, ale také poznávám rodiče, které v areálu potkávám. S některými z nich jsem byl v bližším kontaktu, když jsme řešili přestup a nebo jiné záležitosti. Chtěl bych ještě víc mezi rodiče dostat naše myšlenky na výchovu hráčů, abychom byli maximálně transparentní. S trenéry máme pravidelné meetingy, kde řešíme mimo jiné nastavení tréninkového procesu, abychom ho sjednotili a hráčům poskytovali ideální prostředí pro jejich další vývoj. Překvapilo mě to, jak skvěle mě trenéři přijali a jak všichni společně chceme posouvat klub na vyšší úroveň.

To zní až moc idylicky. Najde se ale něco, co tě zarazilo a překvapilo negativně?

Musím říct, že nerozumím tomu, proč je fotbalové prostředí tak rozdělené a vzájemně si házíme klacky pod nohy. To jsem nečekal.  

Můžeš to víc rozvést?

Bavili jsme se o tom, jak jsme pyšní na kluky, kterým jsme pomohli v jejich snu a posunuli jsme je na úroveň profesionálního klubu jako je Sigma. Tito hráči začali hrát fobal u nás a nebo v jiném menším okolním klubu. A místo toho, abychom společně pracovali na snech těchto malých kluků a ve správnou chvíli je posunuli na další metu, tak narážím na kluby, které tyto hráče uvolňovat nechtějí. My si jsme jasně vědomi, na jaké úrovni jsme. Že ti nejlepší hráči se budou chtít posunout do Sigmy nebo jiného ligového týmu a bránit jim v tom nebudeme a ani nechceme. Nemůžeme jim nabídnout takové podmínky. Stejně jako menší klub jim nemůže nabídnout takové zázemí a podmínky jako my. A pokud se chce hráč za spolupráce rodičů posunout a mateřský klub mu to nechce umožnit, tak to mi hlava nebere.

Zažil si nějaký opravdu složitý krizový moment?

Já to takto neberu. Je to stejné jako v životě. Přicházejí situace, které musíš vyřešit. A když tyto momenty zvládneš, tak tě to naopak jako člověka posilní. Nepříjemné a složité to bylo ihned po mém nástupu, protože nám skončili 2 trenéři a zrovna u kategorií, kde potřebujeme mít kromě vývoje hráčů také výsledky. Navíc na soupisce U15 nebyl potřebný počet hráčů a neměli jsme na to tolik času, kolik bychom si přáli. Ale společně jsme to zvládli. A právě U15 nám celý podzim dělala radost, trenéři tady dělají velmi dobrou práci.

Podařio se během podzimní části splnit všechny úkoly, které sis stanovil v létě?

Tady mám ještě velké rezervy. Během toho období bylo tolik věcí k řešení, že jsem se prakticky vůbec nedostal k tomu, proč jsem nastoupil. Stále je pro nás zcela zásadní hráčská základna, kde máme spoustu hráčů, kteří nejsou našimi kmenovými. Potvrdilo se mi, že tato situace byla v minulosti poměrně zanedbaná. Ale i na tom se nám podařilo zapracovat a ve spolupráci s rodiči, kterým za to moc děkuji, už je velká část hráčů našich. U ostatních se snažíme nastavit takové podmínky, aby to dávalo smysl hráči, našemu ale i mateřskému oddílu.

Mluvíš o tom, že k tomu zásadnímu si se vůbec nedostal. Můžeš být konkrétnější?

Neuvědomil jsem si, že bude nutné nastavit různé mechanismy. Měl jsem hlavní cíl a to připravit klubovou koncepci výchovy hráčů. Sice jsme měli s trenéry pravidelná setkání, ale tam jsme často museli řešit provozní věci a k tréninkovému a výchovnému procesu jsme se moc často nedostali. Teď přes svátky proto pracuji na vytvoření nejenom tréninkové koncepce a od ledna bych se chtěl více zapojit do tréninků jednotlivých kategorií. Náš tréninkový proces není vůbec špatný, naopak. Ale cítím, že ho potřebujeme sjednotit a zefektivnit. Tak snad na to na jaře budu mít více času.

Mělo by mě jako rodiče malého fotbalisty nebo fotbalistky zajímat, zda má klub nějakou koncepci a jaká je?

 Jako rodiče nás hlavně zajímá, zda se nám domů dítě vrátí spokojené a šťastné. Pro to my musíme vytvářet prostředí. A mě osobně by dál zajímalo, jak se moje dítě zlepšuje v tom, čemu věnuje tolik času. A proto je důležité v klubu nastavit principy, které budou jednotné, identifikovatelné a povedou přímou cestou k danému cíli. Tím je zvyšování úrovně hráčů po sportovní, ale i osobnostní stránce. A na mě nyní je tento proces sjednotit a zefektivnit tak, aby jednotliví trenéři přesně věděli, na čem mají pracovat a hráči v daných kategoriích měli zvládnuté činnosti, které by se měli naučit v nižších kategoriích. Pokud bychom toto neudělali, zbytečně bychom ve vývoji zdržovali ty nejtalentovanější hráče a hráčky. Takže já jako rodič bych se o to určitě zajímal.

Je konec roku, čas pro bilancování a plánování? Tak co chystáte na další rok?

Chtěli bychom udržet a neustále krok po kroku zvyšovat úroveň tréninkového procesu a zlepšovat hráče po sportovní, ale i osobnostní stránce. To je náš úkol. K tomu však potřebujeme kvalitní a zapálené trenéry. Ty naštěstí máme, ale rád bych měl možnost poskytnout jim lepší podmínky a motivovat je tím k další práci. Bohužel v listopadu nás zasáhla zásadní zpráva týkající se podmínek poskytování podpory z fotbalové asociace a jejích dotací. Tyto podmínky se pro mě nepochopitelně neustále mění a nejsou pro nás čitelné. Vypadá to, že budeme disponovat mnohem nižší částkou z FAČR než v roce 2023, ale budeme se s tím muset nějak vypořádat. Bohužel to znamená, že i kdybychom chtěli úroveň zvyšovat, tak nás bude stát spoustu sil ji alespoň udržet.

To nezní jako úplně optimistický výhled do nového roku...

Bohužel, kluby naší velikosti jsou závislé na dotacích a členských příspěvcích. Moc si vážíme rodičů, že nám touto formou ohromně pomáhají. Moc to pro nás znamená. Jak už jsem říkal, budeme dělat všechno pro to, abychom minimálně udrželi stávající úroveň. Sice cítím, že i některé materiální vybavení by si zasloužilo renovovat, například některé kategorie mají dresy již několik sezon. Ale musíme jít postupně a řešit to, co je pro vývoj hráčů zásadní. Pokud bude hráč nastupovat v elegantním úplně novém dresu, ale pod vedením trenéra, který nebude mít takovou kvalitu, protože ho nebudeme schopni zaplatit, tak to není správně.

Díky moc za odpovědi a chceš něco vzkázat závěrem?

Chtěl bych moc poděkovat hráčům a hráčkám všech kategorií za jejich snahu a píli, jejich rodičům za přízeň a podporu. Toho si obrovsky vážíme. Další obrovské poděkování patří našim trenérům za jejich neutuchající práci pro náš klub, bez nich by to nešlo. Všem chci popřát hlavně hodně zdraví a štěstí nejenom v roce 2024 a těším se na všechny, až se potkáme v našem příjemném areálu.

Lukáš Hrdina

Diskuze

Najdete nás na Facebooku

Olomouc.eu Olomoucký kraj Investol Timoris Link city development Bc. Tomáš Dutszak - finanční poradenství Lionsport OEP Solution Nordic Telecom MŠMT Rádio Haná Bílý Jeřáb Sbor dobrovolných hasičů Olomouc - Holice Nordic walking Olomouc

Počet návštěv: 124046
Posledních 30 dnů: 2080 | Posledních 7 dnů: 501 | Poslední den: 36

© 2024 1. HFK Olomouc | Všechna práva vyhrazena | 1.hfk@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne